Adres:

ADRES:

 

Klasztor oo. Bernardynów

ul. Klasztorna 9
98-290 WARTA

tel. (043) 829-40-74

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nr konta:
Bank Spoldzielczy w Warcie
94 9270 0006 0021 8926 2000 0001 

Diecezja włocławska

Pokój i dobro! Zapraszamy do oglądania galerii. Nowe zdjęcia z Rewitalizacji Klasztoru. Bł. Ojcze Rafale z Proszowic wstawiaj się za nami.

Sługa Boży Rafał z Proszowic

Sługa Boży

O. Rafał z Proszowic

Zwany "Błogosławionym"

 

page7 650px Żywot sługi bożego błogosławionego Rafała z Proszowic

Urodził się w mieście Proszowice około roku 1453. Na Chrzcie świętym otrzymał imię Stanisław. Imię Rafał dano mu później w zakonie.

W roku 1467 zapisał się na akademię krakowską. Po ukończeniu studiów przywdział habit św. Franciszka w zakonie oo. Bernardynów.

Dla wybitnych zalet umysłu i charakteru powoływano Go na odpowiedzialne stanowiska w zakonie. Czterokrotnie sprawował urząd prowincjała (1506-1509;1514-1517;1526-1529;1532 -1534).

 

Przyczynił się wydatnie do tego, że 2/3 ofiar, jakie wierni składali z racji głoszonego przez Bernardynów jubileuszu Męki Pańskiej w Polsce (1509 -1516), za zgodą Stolicy Apostolskiej przeznaczono na obronę Kresów Wschodnich. Przy całej aktywności Sługi Bożego Rafała z Proszowic - był równocześnie świętym.

Odznaczał się gorącym nabożeństwem do Męki Pańskiej i Eucharystii. Na cześć Matki Najświętszej codziennie odmawiał „Godzinki Z wielką pokorą spełniał nie raz najniższe posługi. Uważał się za najniegodniejszego grzesznika przed Bogiem.

 

 

Wizytując klasztory wielkopolskie zimą 1534 roku, ciężko zachorował Czując zbliżającą si śmierć poprosił by go zawieziono do Warty. Chciał oddać Bogu ducha u stóp Matki Bożej Wniebowziętej, na której cześć kośció bernardyński w Warcie został ufundowany. Zmarł w dniu 26 stycznia 1534 roku. Pochowano Go w podziemiach kościoła klasztornego.

 

 

Bezpośrednio po śmierci rozpoczął się kult świątobliwego Zakonnika. Do Jego grobu przybywali ludzie z ziemi sieradzkiej, łęczyckiej, kaliskiej. Miasta Koźmin, Piotrków Trybunalski, Wieruszów, Chocz, Sieradz, Kalisz, Łęczyca, Parzencew, Proszowice przysłały swoje wota dziękczynne do Warty za uratowanie od nieszczęść i klęsk żywiołowych.

 

 

Dnia 11 listopada 1640 roku arcybiskup gnieźnieński Jan Lipiński, prymas Polski dokonał podniesienia relikwii Sługi Bożego Rafała nazywajc Go Błogosławionym. Umieścił je w ozdobnym marmurowym sarkofagu w kościele klasztornym w Warcie.

Modlimy się obecnie o rychłą beatyfikację i kanonizację naszego Niebieskiego Orędownika przed Bogiem.

 

 

Po śmierci o. Rafała z Proszowic spodobało się Najwyższemu obdarować tego świętobliwego kapłana mocą wyższą. Wiele osób sposobem cudownym,  za pomocą i przyczyną jego, otrzymało łaski i w ciężkich troskach życiowych pocieszenie, jakie udzielać ludziom, jest tylko własnością nieba.

Podania miejscowe i liczne zapiski kronik klasztornych świadczą o bogatym wstawiennictwie ojca Rafała nad ludem wiernym - w tym, między innymi 20 osób z zarazy niedługo po śmierci swojej uzdrowił. Ufni w potężne wstawiennictwo błagajmy Boga o ratunek:

 

 

page93 650px Żywot sługi bożego błogosławionego Rafała z Proszowic.pdf

page94 650px Żywot sługi bożego błogosławionego Rafała z Proszowic.pdf

page94 650px Żywot sługi bożego błogosławionego Rafała z Proszowic.pdf

page96 650px Żywot sługi bożego błogosławionego Rafała z Proszowic.pdf

page97 650px Żywot sługi bożego błogosławionego Rafała z Proszowic.pdf

MODLITWA DO O. RAFAŁA Z PROSZOWIC

 

Ojcze Rafale, sławny sługo i przyjacielu Jezusa Chrystusa , Ty jesteś tak blisko Jego tronu i orędujesz za nami w naszych troskach i kłopotach. Składamy Bogu dzięki za wszystkie łaski i dobrodziejstwa, którymi obdarzasz polecających się Twojej szczególnej opiece.

Prosimy- weź nas w swoją opiekę i ocal nas od zarazy; pomagaj nam w trudzie pielgrzymowania do naszej ojczyzny w niebie, nie dozwól, by ktokolwiek zagubił sie  na drogach życia; pomóż nam dźwigać nasze krzyże oraz bądź przewodnikiem i opiekunem. Ufamy, że pod Twoją opieką nikt nie może zginąć.

Wejrzyj na naszą szczerą miłość oraz silną ufność, jaką są przepełnione nasze serca. Spraw, abyśmy we wszystkich potrzebach znajdowali u Ciebie pomoc i ucieczkę;

teraz i w przyszłości. Amen.       

albo

Panie, Boże Miłosierdzia i wszelakich pociech dobrotliwy, któryś z przedziwnej mądrości dać raczył aniołów świętych ludziom na obronę, przestrogę, pociechę i naukę; a bł. Rafała za lekarza i przewodnika, pokornie Cię prosimy, abyśmy za prośba Jego, w domach, kłopotach, chorobach i wszelkich niebezpieczeństwach mogli być bezpieczni i wolni, a Ciebie teraz na ziemi, a potem w niebie, mogli chwalić na wieki.  Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


 

 page147 650px Żywot sługi bożego błogosławionego Rafała z Proszowic.pdf

 

Ważna informacja

Ratujmy Klasztor

 

Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieli by pomóc.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Słowo na dziś

"Wiara podaje nam to, czego rozum nie może pojąć. Wiara - to zaślubiny Boga z duszą."

 
(Św.Jan od Krzyża)


Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

330433
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Wszystkie
142
295
717
286602
7725
8745
330433
Twoje IP: 3.236.84.188
2021-07-28